زمانی که استفاده از سیستم های کامپیوتری یک ضرورت محسوب میشود ما باید برای افزایش راندمان کاری خود سرعت سیستم یا لپ تاپ را بالا برده تا بتوانیم براحتی و بدون دغدغه فعالیت روزانه خود را انجام دهیم. فعالیت های ما چه حرفه ای باشند چه مبتدی و یا ساده، درصورتی که باکندی مواجه شوند میتوانند روز ما را خراب کنند.

این اجتناب ناپذیر است که همه رایانه ها در نقطه ای سرعت پایین تری را تجربه کنند. همانطور که نرم افزار سخت تر می شود، نحوه واکنش رایانه شما به این تغییرات می تواند تأثیر زیادی بر عملکرد آن داشته باشد. سیستم عاملی که دارید و اینکه آیا برای ارتقا به ویندوز بالاتر انتخاب کرده اید نیز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

۷ راه برای بهبود عملکرد کامپیوتر  و لپ تاپ شما

 1. نرم افزارهای غیر ضروری را حذف کنید
  رایانه شما با چندین برنامه از قبل بارگذاری شده است که بسیاری از افراد از آنها استفاده نمی کنند اما می توانند منابع سیستم را مصرف کنند. شما معمولاً می توانید این موارد را زمانی شناسایی کنید که یک پاپ آپ از شما می خواهد برنامه ای را که قبلاً از آن استفاده نکرده اید به روز کنید.

  آنها را از رایانه خود حذف کنید و فضای دیسک را آزاد کنید
  روی دکمه “شروع” کلیک کنید و از منوی “همه برنامه ها” بازدید کنید
  در اینجا می توانید لیستی از برنامه هایی را که نصب کرده اید – و برنامه هایی که نصب نکرده اید – مشاهده کنید
  هنگامی که برنامه ای را که می خواهید حذف کنید پیدا کردید، روی نماد کلیک راست کنید تا منوی “Options” را ببینید.
  یا می‌توانید روی Start کلیک راست کرده و برنامه‌ها و ویژگی‌ها را ببینید. دستیار ویندوز کورتانا نیز می تواند مفید باشد زیرا می تواند “برنامه ها” را در کادر جستجوی خود جستجو کند. از آنجا، سابقه ای از برنامه هایی که اخیراً استفاده کرده اید و کدامیک بیشترین فضا را اشغال کرده اند را خواهید دید. پس از بررسی موارد نصب شده، می توانید تصمیم بگیرید که کدام برنامه ها را می توان حذف کرد تا به بهبود عملکرد سیستم کمک کند.

  شما همچنین می خواهید بدانید که کدام برنامه ها برای اجرای صحیح رایانه شما مورد نیاز است و کدام یک را می توان دور انداخت. یکی از دلایلی که این برنامه ها باعث کندی رایانه شما می شوند این است که اغلب هنگام بوت کردن رایانه خود به طور خودکار راه اندازی می شوند.

  اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید این برنامه‌ها برای همیشه پاک شوند، می‌توانید نگاهی عمیق‌تر به برنامه‌هایی که می‌خواهید حذف کنید در منوهای فوق‌الذکر بیندازید.
 2. برنامه ها را در هنگام راه اندازی محدود کنید
  همچنین می‌توانید تعیین کنید که کدام برنامه‌ها هنگام بوت شدن رایانه شما در همان مسیر اجرا شوند. ویندوز ۱۰ دارای یک Task Manager به روز شده است که تشخیص اینکه چه چیزی را می‌خواهید در پس‌زمینه اجرا کنید و چه چیزی را می‌توانید خودتان شروع کنید آسان‌تر می‌کند.

  برای دسترسی به Task Manager، Ctrl-Shift-Esc را فشار دهید
  کادری ظاهر می شود که تمام برنامه هایی را که روی رایانه خود نصب کرده اید لیست می کند
  همچنین یک حساب دقیق از مقدار رمی که هر برنامه هنگام راه اندازی رایانه شخصی خود استفاده می کند به شما می دهد
  برای تنظیم، کافیست روی برنامه ای که می خواهید تغییر دهید کلیک راست کنید تا به آن بگویید تا زمانی که دستور داده نشود اجرا نشود
  اگر متوجه شدید که برنامه ای دیگر اجرا نمی شود و بر نحوه استفاده از رایانه شخصی شما تأثیر می گذارد، همیشه می توانید تنظیمات را تغییر دهید. اگر شک دارید، همیشه می‌توانید رایانه خود را مجدداً راه‌اندازی کنید و ببینید بدون برنامه‌های خاص در هنگام راه‌اندازی چگونه کار می‌کند.

 

 1. رم بیشتری به رایانه شخصی خود اضافه کنید

برنامه های جدید نیاز به رم های خوب و با ظرفیت متناسب دارند. اگر لپ تاپ یا سیستم شما ظرفیت رم خوبی ندارد میتوانید براحتی آنرا ارتقاء دهید. استفاده از بروزر ها نیازمند ظرفیت رم مناسب است و اگر کم باشد میتواند مشکل ساز شود.
از نظر میزان استفاده از حافظه، ویندوز ۱۰ نسبت به نسخه‌های قبلی از رم کمتری استفاده می‌کند، اما افزایش حافظه رم برای سال‌ها روشی آزمایش شده و واقعی برای افزایش سرعت دستگاه‌ها بوده است.

اگر یک لپ‌تاپ قابل تبدیل یا جداشدنی دارید، احتمالاً باید به آنچه در جعبه موجود است بسنده کنید. برخی از لپ‌تاپ‌های تجاری و بازی اضافه کردن رم را ممکن می‌سازند، اما هنوز هم می‌تواند مشکل باشد.

اضافه کردن رم بیشتر به رایانه های رومیزی بسیار ساده تر است و همچنین بسیار ارزان تر است. هر کسی که ایده اولیه ای از فضای داخلی یک برج دسکتاپ داشته باشد، می تواند رم بیشتری را در یک ساعت یا بیشتر نصب کند.

همچنین می توانید رایانه خود را به یک فروشگاه حرفه ای ببرید تا رم بیشتری نصب شود. اگر نگران به خطر انداختن بالقوه سیستم خود یا انجام نادرست این کار هستید، در این صورت داشتن نظر از کسی که می داند در حال انجام چه کاری است می تواند خیال شما را راحت کند و اضافه کردن حافظه اضافی را آسان کند.

 1. جاسوس افزار و ویروس را بررسی کنید
  تقریباً غیرممکن است که در زمان مرور وب، ویروسی را شناسایی نکنید، اما نرم افزار Windows Defender جدید، یافتن بدافزارهایی را که ممکن است باعث ایجاد مشکلات اساسی در رایانه شما شوند، آسان تر از همیشه کرده است. نصب برنامه های شخص ثالث نیز آسان است و می تواند به همان اندازه در حذف هر گونه جاسوس افزار یا ویروسی که ممکن است انتخاب کرده باشید مؤثر باشد.

  برخی از برنامه‌ها بهتر از سایرین هستند و برخی می‌توانند فضای بیشتری را اشغال کنند، که می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در سرعت شود. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید نرم‌افزار کارآمدی پیدا کنید و بدافزار را به‌طور کامل حذف کنید، اما فضای زیادی از رایانه شما اشغال نمی‌کند.

  نصب دو نوع نرم افزار برای نظارت بر عملکرد کامپیوتر را در نظر بگیرید. برنامه های پاکسازی بدافزار می توانند مشکلات تاخیری یا آشکار را با سرعت یا پنجره های بازشو حل کنند. با این حال، شما همچنین باید به برنامه هایی که محافظت مداوم ارائه می دهند و در پس زمینه اجرا می شوند، نگاه کنید. باز هم، به خاطر داشته باشید که این برنامه‌های آنتی ویروس فضا را اشغال می‌کنند، بنابراین می‌خواهید یکی را انتخاب کنید که بر عملکرد تأثیری نداشته باشد.

  یک تحقیق کوچک می تواند به شما کمک کند تا نرم افزاری را پیدا کنید که با بودجه شما یا با نوع خاص سیستم عامل شما کار می کند. اگر نرم‌افزار رایگان دانلود می‌کنید، ممکن است مشکلات سازگاری وجود داشته باشد، بنابراین قبل از نصب همه چیز را دوباره بررسی کنید تا با مشکلات عملکرد اضافی مواجه نشوید.

استفاده از ضد ویروس های نامناسب نیز میتواند مشکلاتی را ایجاد کند که با عث کندی سرعت و یا از دست دادن اطلاعات شما شود.

 1. از Disk Cleanup و Defragmentation استفاده کنید.
  هر کامپیوتری روی هارد دیسک خود فایل ها و برنامه های زیادی دارد که مدتی است استفاده نشده اند یا غیر ضروری هستند. Disk Cleanup به شما این امکان را می‌دهد که پیدا کنید کدام برنامه‌ها و فایل‌ها را می‌توان از رایانه‌تان حذف کرد و فضای درایو را برای برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید آزاد می‌کند.

  دسترسی به Disk Cleanup فوق العاده آسان است.

  از دکمه Start یا کادر جستجوی Cortana، به برنامه فرستاده می شوید
  یک اسکن سریع فایل‌های موقت، برنامه‌های نصب‌کننده و صفحات وب را که استفاده نکرده‌اید یا دیگر نیازی ندارید به شما نشان می‌دهد.
  از آنجا، به طور خودکار آنها را حذف می کند و مقداری فضا را پاک می کند
  اثربخشی Disk Cleanup به مقدار RAM شما در رایانه شخصی شما بستگی دارد، که همچنین می تواند باعث کند رایانه شما نسبت به حالت عادی کندتر کار کند. اگر اینطور است، ممکن است ایده خوبی باشد که رم بیشتری روی دستگاه خود نصب کنید.

  همچنین باید یکپارچه سازی دیسک را به صورت نیمه منظم برنامه ریزی کنید تا بتوانید از میزان فضای هارد دیسک خود آگاه باشید. ویندوز دارای ابزار Optimize Drives است که می توانید از دکمه Start یا کادر جستجوی Cortana به آن دسترسی داشته باشید. همچنین تعدادی برنامه شخص ثالث وجود دارد که می تواند به پاک کردن فایل هایی که دیگر استفاده نمی کنید کمک کند.
 2. یک SSD راه اندازی را در نظر بگیرید
  زمانی که می‌خواهید عملکرد بهتری داشته باشید، یک درایو حالت جامد (SSD) راه‌اندازی می‌تواند کمک زیادی به کاهش فشار از روی پردازنده در هنگام بوت شدن رایانه شما کند. اگر تمایل دارید تعدادی برنامه را همزمان اجرا کنید یا از نرم‌افزار ویرایش عکس و ویدیو استفاده کنید، درایو راه‌اندازی می‌تواند راه درازی را برای اجرای روان‌تر و سریع‌تر بارگذاری این برنامه‌ها انجام دهد.

  در حالی که آنها معمولاً روی رایانه های رومیزی نصب می شوند، SSD ها را می توان در برخی از مدل های لپ تاپ نیز استفاده کرد. وقتی گزینه استفاده از SSD داخلی را ندارید، همیشه می توانید یک درایو خارجی بخرید که با USB 3.0 به رایانه شخصی شما متصل می شود. این درایو می‌تواند فشار بیشتری را در هنگام راه‌اندازی برای انجام وظایف به شما بدهد و برنامه‌هایی را که برای اجرای درست به حافظه موقت بیشتری نیاز دارند، تقویت کند.

  بسته به نحوه استفاده از رایانه شخصی می توانید تعدادی گزینه SSD را پیدا کنید که با بودجه شما کار می کنند. هنگامی که می خواهید درایو مناسب برای رایانه خود را انتخاب کنید و باید بدانید که با سیستم عامل شما سازگار است، سایت های بررسی ذخیره سازی آنلاین می توانند منابع اطلاعاتی ارزشمندی باشند.
 3. نگاهی به مرورگر وب خود بیندازید
  تنظیمات جزئی اغلب می تواند تفاوتی با سرعت کامپیوتر شما ایجاد کند. چیزی به سادگی مرورگری که استفاده می کنید می تواند سرعت بارگیری صفحات وب، ویدئوها و تصاویر را کاهش داده یا سرعت بخشد. اگر از مرورگر خاصی استفاده می‌کنید و متوجه شده‌اید که زمان تأخیر وجود دارد، جایگزینی برای بررسی اینکه آیا سرعت بارگذاری بهتر است یا خیر، در نظر بگیرید.

  نوع مرورگری که استفاده می کنید تنها چیزی نیست که ممکن است در هنگام استفاده از وب باعث کاهش سرعت رایانه شما شود. اگر کش کاملی دارید که مدتی است خالی نشده است، باید به تنظیمات خود بروید و از خالی بودن آن مطمئن شوید.

  حافظه پنهان شما شامل چیزی است که هنگام بازدید از وب سایت های مختلف دریافت می کنید. بسیاری از سایت‌ها از کوکی‌ها برای کشف عادت‌های مرور شما استفاده می‌کنند و تبلیغاتی که ممکن است در هنگام بازدید از یک سایت کلیک کنید نیز از کوکی‌ها استفاده می‌کنند. حافظه پنهان این فایل ها را به عنوان اطلاعات نگه می دارد و اگر زمان زیادی را به صورت آنلاین سپری کنید، این فایل ها می توانند جمع شوند و باعث کند کامپیوتر شما کار کند.

 

Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 16 =